MONO POMPALAR | KENFLE RULE THE WORLD
MONO POMPALAR

MONO POMPALAR

MONO POMPALAR

Detaylı bilgi almak için lütfen arayın.

Helezon pompa, burgulu pompa veya çamur pompası olarak da bilinen mono pompalar; parçacıklı sıvıların, viskozitesi yüksek akışkanların transfer edilmesinde kullanılan pompa türüdür. Biyogaz, arıtma, gıda sektörlerinde sıkça kullanılmaktadır.

KENFLE Mono Pompalar Nedir?

Helezon pompa, burgulu pompa veya çamur pompası olarak da bilinen mono pompalar; elektrik motorundan aktarılan güç yardımıyla, sonsuz vida mantığında hareket eden metal bir burgunun akışkanı transferi esasına dayanır. Bu esnada mono pompalara özel yardımcı elemanlar (shaft, coupling rod, rotor, stator...vs ) kullanılmaktadır. Birçok pozitif deplasmanlı pompada olduğu gibi mono pompalarda da shaft tahriki; redüktör çıkışından yapılmaktadır. Her bir mono pompa modelinin; asgari ve azami çalışma hızları pompalara ait performans tablolarında belirlenmiştir. Kullanıcının ihtiyacı olan kapasite-basınç değerlerine en uygun motor gücü ve redüktör hızı seçimi yapılarak, optimum verim elde edilmeye çalışılır. Bu seçimler yapılırken akışkanın viskozitesi, aşındırıcılığı ve proses basıncı belirleyici olmaktadır.

 

KENFLE Mono Pompaların Avantajları Nelerdir?

Zorlu akışkan transferi denildiğinde ilk akla gelen pompa tiplerinden biri mono pompalardır. Viskoz, aşındırıcı, yapışkanlık özelliği olan, katı partikül içeren...vs akışkanların transferinde genel anlamda iyi çözümler sundukları için mono pompalar tercih edilmektedir. Endüstriyel birçok uygulamada bu tür akışkanların transferine ihtiyaç olduğu için kullanıcılar mono pompalara oldukça aşinadır diyebiliriz. AISI ve döküm gövde seçeneğine sahip olan mono pompalar; rotor ve stator malzemeleri uygun seçildiğinde, birçok farklı proses ve akışkan transferinde kullanılabilirler. Yardımcı ekipmanlar kullanılmak sureti ile azami ve asgari çalışma hızları arasında sürülebilmeleri; proseste meydana gelen farklı basınç ve kapasite ihtiyaçlarına cevap verebilmesi açısından oldukça önemlidir. Prosesin değişik aşamalarında, frekans invertörleri kullanılarak; transfer edilen akışkanın kapasitesi değiştirilmek isteniyorsa, mono pompalar oldukça iyi seçimler olacaktır.

Mono pompa rotor ve stator kıvrımları arasındaki boşluklar katı partiküllü akışkan transferine izin verecek şekilde dizayn edilmiştir. Bu özellikleri; mono pompaları yüzey hassas ürünlere zarar vermeden transfer edebilme imkanı da sağlamaktadır. Mono pompa sızdırmazlığı mekanik veya yumuşak salmastra kullanılarak sağlanmaktadır. Bu seçim için kriter yine transfer edilen akışkanın özelliği olmaktadır. Akışkan özelliğine göre yumuşak salmastra kullanılabileceği gibi özel mekanik salmastralar da seçilebilmektedir.

Darbesiz ve Stabil olarak akışkan transferi yapılabilir.  Muhtelif montaj alternatifleri ile ihtiyaca yönelik dizayn imkanı vardır. Geniş emiş ağzı ile viskoz akışkanlar bile pompaya rahatlıkla emilebilmektedir. Elektrik motorunun yönü değiştirilerek çift yönlü çalışma imkanı vardır. (Emiş yönünün basma yönü olarak kullanılabilmesi) Elektrik motoruna flanş ile blok bağlantı sayesinde kısa, kompakt dizayn. Rulman yataklı ve kaplin bağlantılı alternatif modelleri mevcuttur.

 

KENFLE Mono Pompaların Kullanım Alanları Nelerdir?

KENFLE mono pompalar, çok çeşitli sektörlerde, en zor uygulama şartlarında, sorunsuz akışkan transferi yaparak sayısız işletmede kullanılmaktadır. Su & Atıksu Arıtma Tesisleri’nde, Kimya, Gıda, Gaz Endüstrileri gibi birçok endüstriyel uygulamada, mono pompa yaygın olarak kullanılmaktadır. KENFLE Mono Pompalar, konusunda dünyada lider konumundadır. Mono pompa bu özelliklerine istinaden ayrıca, çamur pompası, atık su pompası, vidalı pompa, lineer pompa, helezon pompa gibi isimlendirmeler ile endüstri içerisinde farklı şekiller anılabilmektedirler.

KENFLE Mono Pompaların Özellikleri Nelerdir?

 

Farklı kapasite seçenekleri (max.  520 m3/h)

Mono pompa Yüksek basınçlarda çalışabilir (max  98 bar )

-20 oC  +320 oC arası geniş çalışma aralığı

Katı partikül içeren (max. 150 mm) ürün transferi

Düşük ve yüksek viskoziteli akışkanların transferi (max  4.100.000 mPas)

Aşındırıcı, yapışkan, ezilmeye ve köpüklenmeye hassas akışkanların transferi

Mono pompa Düzgün ve doğrusal, dalgalanmalar içermeyen, ölçülebilir akış sağlar.

Mono pompa Sessiz ve titreşimsiz çalışacaktır.

Kuru çalışma ve aşırı basınç koruması

Dökme demir, SS 316 ve diğer özel alaşımlardan mamül metal, NBR , Viton, PTFE vb. FDA onaylı elastomer seçenekleri

PLC /SCADA sistemlerine uygunluk

Mono pompa CIP/SIP çalışmalarına uygundur.

Stoklu ve ekonomik yedek parça temini ile uzun yıllar sorunsuz çalışma

Sipariş Formu


Copyright & Her Hakkı Saklıdır. | SiteMap